Obserwatorzy

niedziela, 15 lipca 2012

Wrażenia z Festiwalu Patchworku w Krakowie

Poleciałam , obejrzałam i zgodnie z obietnicą opiszę swoje wrażenia:)

 Ciężko będzie mi zachować kolejność wydarzeń, byłam tam dwa dni i dużo się działo, wybaczcie więc wszystkie nieścisłości, niedociągnięcia w relacji i być może pojawiający się  kociokwik myśli:).

Po wejściu w oczy rzuciła mi się feeria barw i kolorów.


  Byłam sama oprócz dwóch osób  - organizatorów wystawy o których za chwilę:).  W jednej sali pozawieszane były pogrupowane wg. autorów prac, quilty różnej wielkości i szyte różną techniką. Na stolikach porozkładane były mniejsze prace a na filarach pozawieszane były malutkie. Obok prac powieszono karteczki z informacjami o twórcach poszczególnych prac i ich opis. Chodziłam sobie od pracy do pracy oglądając z bliska - niektóre prace znałam już z internetu wcześniej, niektóre oglądałam po raz pierwszy. Podziwiałam dobór tkanin, sposób łączenia kolorów, sposób pikowania, precyzję łączenia się poszczególnych elementów. Uczta dla oczu!!! Nie załączę wielu zdjęć, bo jeszcze przed moim wyjazdem wszystko zostało już pokazane i można było TU zobaczyć:)

Widziałam prace Maryny, Joasi,  Kajtka, Patcher, Julie Kosicki, Czesławy Bordoszeskiej, Jolci, Shayneen,  
Ani Sławińskiej,  Bożeny Wojtaszek,  Magdy Galińskiej i Danki Kruszewskiej z Niemiec, Nie wszystkie osoby mają swoje strony czy blogi więc nie mogę załączyć linków:( do ich pięknych prac.
Po jakimś czasie podszedł do mnie jeden z organizatorów, pan Sebastian Gruszka będący przedstawicielem Berniny i zaczęła się dyskusja na temat wrażeń tak na gorąco z wystawy, moich oczekiwań od wystaw na przyszłość i pomysłów na  poszerzenie grona osób interesujących się patchworkiem, środowiska quilterów w Polsce, prasy, literatury, kursów . Jakiej pomocy oczekiwałabym od Berniny aby rozpropagować patchwork w Polsce. Zaskoczenie ogromne - wyobrażałam sobie, że przyjdę, pooglądam i pójdę:) A tu ...

Następnie przedstawił mi Panią, która cały czas siedziała przy stoliku szyjąc jakiś blok do patchworku i nie biorąca do tej pory udziały w rozmowie. Okazało się, że jest to angielka, Pani Julie Konrad - Kosicki, która obecnie przebywa w Polsce i zostanie tu jeszcze jakiś czas. Pani, która środowisku quilterów na świecie jest doskonale znana, prowadziła mnóstwo kursów szycia patchworków, miała przez 15 lat sklep z tkaninami patchworkowymi i akcesoriami w Anglii. Przemiła, cudownie otwarta osoba, która na moje szczęście umiała mówić po polsku a więc możliwa była bezpośrednia rozmowa. Na wystawie prezentowała swoje dwie prace z wykorzystaniem przecudnych batików. Proste wzory a urok tych prac, to przepiękny dobór tkanin, perfekcyjne połączenie kolorów, niezwykła dokładność. 
A tu wspólne zdjęcie na tle prac Julie


 O 16.00 otworzyły się drzwi i z wielką radością mogłam przywitać się z Joasią Błaszczyńską, która przysłała na wystawę dużo swoich prac. Joasię znałam wcześniej tylko z internetu, komentowałyśmy swoje prace , wymieniałyśmy się mailami a teraz mogłam poznać osobiście tą przemiłą, ciepłą i bardzo życzliwą osobę:). Podziwiałam Jej przepiękne quilty i niesamowitą ilość technik, podzieliła się sekretami  technik zastosowanych w czasie szycia swoich prac, więc zgłębiałam wiedzę:). Joasiu, jestem pod ogromnym wrażeniem:) Twoich prac. 
 Poznałam  jej koleżankę i  Patcher działającą na "Kołderkowie" Tak się złożyło, że prace Patcher przez trzy dni z rzędu oglądałam przed wyjazdem na wystawę a teraz niespodziewanie miałam okazję poznać ją osobiście. Na wystawie były oczywiście również Jej prace.


 Każda w innym stylu. Byłam nimi zachwycona a ta brązowa mnie oczarowała:).  Patcher na pamiątkę spotkania na pierwszej wystawie patchworku w Polsce obdarowała każdą z nas własnoręcznie uszytą kartką pocztową,  którą dla każdej z nas wypisała. Patcher - bardzo dziękuję, jest piękną pamiątką
z tej wystawy:)
To wybrane przeze mnie kartka 


i własnoręczne jej wypisywanie przez autorkę:)

Pokazała mi swoje bloki z aplikacjami szyte do dwóch RR w których bierze udział, istne cudo, pomysłowe kompozycje, perfekcyjnie dopasowane aplikacje do z góry narzuconego tematu prac. Cieszyłam się, że mogłam je zobaczyć.
  Chodziłyśmy, oglądałyśmy, komentowałyśmy, robiłyśmy zdjęcia.   I tak niepostrzeżenie zrobiła się godzina 18.00 i czas było opuścić wystawę, którą o tej porze już zamykano. 

A tu niektóre prace:

dwie prace Maryny:)Czesi Bordoszewskiej
Kajtka:Jolci:Ani:


Bożeny Wojtaszek:

 
Shayneen:


Na następny dzień byłyśmy zaproszone na spotkanie  z przedstawicielami szwajcarskiej Berniny, którzy bardzo zainteresowani są w udzieleniu daleko idącej  pomocy w propagowaniu patchworku w Polsce.

13.07 o 10.00 było nas już sporo, szwajcarzy, Julie Kosicki i Danka Kruszewska prowadzili ożywioną rozmowę.


  a my poznaliśmy dyrektora Berniny na Polskę pana Romana Kuchalskiego.


 Dyskusja, burza mózgów i pomysłów. Bernina bardzo zainteresowana jest organizowaniem lokalnych wystaw tak aby uczestnicy nie musieli przemieszczać się z jednego końca Polski na drugi oraz znalezieniem osób, które podjęłyby się organizowania i prowadzenia kursów szycia patchworku.. Ten pomysł bardzo przypadł mi do gustu, gdyż dawno już o tym myślałam ale upatrywałam problemu z zapewnieniem parku maszynowego i akcesoriów.   Okazało się, że Bernina dostarczyłaby maszyny do szycia i akcesoria, resztę załatwić musiałby już prowadzący kurs:) Dużo możliwości współpracy pojawiło się nagle na horyzoncie. Po tej wymianie pomysłów i naszych propozycjach przyszedł czas na rozmowę z "generalicją":). Przedstawiciel szwajcarskiej Berniny mówił o tym, że firmie bardzo zależy na zaktywizowaniu rynku patchworkowego w Polsce, chciał posłuchać o naszych dotychczasowych dokonaniach, poznać nasze problemy  i przedstawił działania perspektywiczne. Tłumaczem była Danka - słuchał  i notował uważnie wszystkie nasze opinie i spostrzeżenia dotyczące naszych oczekiwań i przedstawił możliwości wspierania naszych działań na rzecz popularyzacji patchworka w Polsce. Są to oczywiście plany długoterminowe ale od czegoś trzeba zacząć. Od naszej inicjatywy i uporu zależeć będzie  sukces.
I tak w  perspektywie możliwe jest :
1/ wydawanie prasy patchworkowej po polsku
2/ wspólne napisanie i wydanie książki
3/ publikacja na stronie Berniny naszych prac przeznaczonych na sprzedaż bez ich prowizji
4/ zapisy na ich stronie osób pragnących uczestniczyć w kursie szycia patchworku na różnych stopniach zaawansowania a prowadzonych w różnych miastach Polski
5/ dostarczania maszyn do szycia i akcesoriów na kursy szycia
Wiele możliwości i od nas samych zależeć już będzie ich wykorzystanie:)

  Pokazał przywiezione patchworki grupy Niemek, które są w stanie organizować już swoje własne, objazdowe wystawy. 

A tu zdjęcie które zrobiła nam Julie i przesłała mi dzisiaj w mailu:) 


Czas zleciał bardzo szybko, poznałam przemiłe osoby, nacieszyłam oczy ich kolorowymi, wspaniałymi pracami i.. i... bardzo chciałabym, żeby z tych wszystkich przedstawionych możliwości chociaż część była możliwa do zrealizowania. Chciałabym aby pomysł  zorganizowania  wystawy w Toruniu i poprowadzenie kursów szycia patchworku doszedł do skutku.
Dziękuję, że mogłam tam być razem z Wami wszystkimi:) 

34 komentarze:

 1. o matko oz za cudne prace .bile poklony czolem do ziemi przed tak utalentowanymi udzmi .cos pieknego. ie pracy w to trzeba wozyc ten wie kto probowal ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiboko, dzięki dzięki za relacje i zdjęcia ,dzięki.:-)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też bardzo Ci dziękuję, droga Kiboko, za relację, za fotki, za mnóstwo informacji na temat i... towarzyskich :)
  Oglądanie na żywo i z bliska tak pięknych prac i znanych często z blogów to musi robić wrażenie!
  Zazdroszczę troszkę... Wiesz... chyba najfajniejsze to te spotkania z "koleżankami po fachu", prawda?
  My, "kołderkowe", spotykamy się ze dwa razy w roku na szyciu kołderek. Przywozimy ze sobą inne patchworki i chwalimy się, chwalimy, chwalimy! Wymieniamy doświadczenia. Mobilizujemy do szycia.
  Miło Was zobaczyć tak razem :)
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolu:) masz rację, żadne internetowe znajomości nie zastąpią realu:) te rozmowy, wymiana informacji, prawdziwe uśmiechy i pitu, pitu ... mam nadzieję, że kiedyś Ciebie tak poznam:)

   Usuń
  2. Wierzę, że kiedyś... gdzieś... się spotkamy :) Już się cieszę :)

   Usuń
 4. ale cuda.. ;)
  jestem pod wrażeniem!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja to jestem bardzo początkująca i szyję nie bardzo "prawdziwe" patchworki, więc chętnie wzięłabym udział w kursie. Teoretycznie wszystko wiem, tylko nie bardzo mi się to przekłada na praktykę. Gdzie ewentualnie można się dowiedzieć czegoś o kursach ? Prace na wystawie piękne.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robótko, powiedz skąd jesteś, może spotkamy się w Toruniu na kursie?

   Usuń
  2. Dzień dobry :-), do Torunia mam bardzo daleko, mieszkam w Przemyślu, ale taki wyjazd nie jest niemożliwy. Wszystko zależy od terminu. Teoretycznie mam gdzie się zatrzymać w Toruniu. A może będzie kurs gdzieś bliżej?- Kraków albo Rzeszów. Mój adres: koraliki-i-druciki@gazeta.pl
   Będę wdzięczna za wiadomość.Szkoda, że nie wiedziałam o Wystawie w Krakowie, na pewno bym się wybrała

   Usuń
  3. Kurs w Krakowie był 28 lipca, ale następny już 4 sierpnia!

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłam na tej wystawie wczoraj z Kajtkiem i Jamą2010 -
  wszystko widziałam własnymi oczkami ale muszę przyznać, że ta ralacja bardzo mi te świeże wrażenia uporządkowała.
  Nie będę oryginalna ale dodam jeszcze, że jestem bardzo zadowolona
  sanna

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za szczegółową relację:)Bardzo, ale to bardzo się cieszę, że Cię wreszcie poznałam w realu!!!!! To było bardzo miłe spotkanie, mam nadzieję, że nie ostatnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Joasiu:) to była prawdziwa przyjemność poznać Cię w końcu osobiście, dlatego w tym terminie jechałam na tą wystawę:)

   Usuń
 9. Ależ Ci zazdroszczę,że mogłaś tam być. Dla mnie Kraków to drugi koniec Polski:( Cieszę się,że tak dokładnie to opisałaś, bo przynajmniej poczułam się tak jakbym brała udział w tym Festiwalu :):) Pozdrawiam serdecznie ze słonecznych Mazur!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też mam kaaaawał drogi:( to jest nas już 3 - hi hi
   trzeba zorganizować w Toruniu, będzie pół kawałka drogi :)

   Usuń
  2. Do Torunia też nie mam zbyt blisko,ale zawsze to o połowę mniej:):)

   Usuń
  3. To jest juz nas trzy:):):)
   Elzbieta

   Usuń
 10. Debuko, nie Ty jedna mieszkasz na drugim końcu Polski ;) Jesteśmy już dwie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak ja się cieszę,że w Polsce miało miejsce takie wydarzenie! Dziekuję za tak wyczerpującą relację i mam nadzieję,że plany i marzenia przybiorą w niedługim czasie realne kształty.Żałuję,ze nie mogę na żywo podziwiać pięknych prac Polek znanych mi z wirtualnego świata. Marzę by kiedyś tu w Holandii pokazane zostały Wasze prace i żebym mogła sobie porozmawiać z autorkami.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniała relacja z wystawy... wsiąkłam czytając tego posta i poczułam się jakbym tam była... coś cudownego...
  A co do szycia patchworku w Polsce to myślę, że nie trzeba go, aż tak promować, on się sam reklamuje przez swój wdzięk i urok a coraz więcej osób zaczyna z nim przygodę... może i ja się kiedyś porwę na coś większego niż zwykłe patchworkowe podkładki na stół ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Patchwork rzeczywiście potrafi się sam promować:) jest cudny ale wiesz, że spotykam się z tym , że wiele osób w ogóle nie wie co to jest:) ?
  Szyj, szyj bo podkładki wychodzą Ci wspaniałe, a kilka razem uszytych i już masz quilt:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Piekne przezycie mialas , zdjecia, komentarz i przepiekne prace , jestem bardzo dumna ze tak pieknie szyjecie bardzo trudne prace.
  Piekne przezycie poznanie blogierek w relu i innych osob spoza granic Polski.
  Wszystkie wygladacie slicznie, i trzymajcie tak dalej, a takze spelnienie wszystkich marzen, i dalszych pieknych prac zycze ,
  pozdrawiam serdecznie :)))

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam ogladac zdjecia z tego typu wystaw...mnostwo prac i co najwazniejsze..nowe osoby i kolezanki po fachu w jednym miejscu i w tym samym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Przeczytałam, pooglądałam wszystko "jednym tchem". Marzenko dziękuje za szczegółową relację.Tak się cieszę, że znam osobiście kilka wspaniałych twórczyń tych prac.Nie zapominaj proszę o mnie, kiedy będzie jakiś kurs. Serdecznie Cię pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękna realcja! Kiboko- dziękuję:) jaka to przyjemność oglądać pracę z twórcami! Cudowne prace. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej wystawy. I też mam nadzieję, że Bernina pomoże rozwinąć patchwork w Polsce:) Oby się udało! Kiboko- jeszcze raz dziękuję za przepiękną relację ze zdjęciami.

  OdpowiedzUsuń
 18. Byłam w Krakowie, a przegapiłam wystawę niestety, może na następnej się zjawię podziwiać! Wspaniała relacja, aż by się chciało dotykać tych cudów :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Niesamowita wystawa, niesamowite prace i osoby które te piękności robią...

  Podziwiam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Dziękuję za Twoja piękną relację. Niestety nie byłam na wystawie ale za to w ubiegły weekend byłam już na kursie i ... Julie jest wspaniała! Kurs był świetnie zorganizowany ale dzięki temu że minął się terminami z wystawą już nie dało się jej obejrzeć (a jazda z Warszawy do Krakowa niemal tydzień po tygodniu jest mocno... nieekonomiczna).
  Życzę wielu wspaniałych chwil z patchworkiem!

  OdpowiedzUsuń
 21. Super,może kiedyś i ja dołączę do Torunia mam blisko:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jak jeszcze gdzieś trafię na relację z Krakowa, naoglądam się, to w końcu wrócę do szycia patchworków. Ech! Zwłaszcza że z wieloma osobami, które wystawiały w Krakowie swoje prace, znam się osobiście i od dawna. Łezka się w oku kręci... :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ależ Ci zazdroszczę takiego spotkania!!! Patchwork górą! MAm nadzieję, że dzięki takim pasjonatkom będę mogła niedługo kupić jakąś gazetkę patchworkowa po polsku!!!!

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie wiedzialam, ze w Polsce rozwinal sie Ruch Patchworkowy i to tak skutecznie. Kiedy ogladalam w pismach cudowne wzory i prace sadzilam, ze ja nigdy nie potrafie uszyc tak pieknych rzeczy, a jednak szyje i uwielbiam te prace. Jest bardzo tworcza.
  Czekam na gazetke patchworkowa po polsku i mam nadzieje, ze spotkamy sie na ktorejs wystawie.
  Serdecznie pozdrawiam
  Elzbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło Cię tu widzieć:) z jakiej części Polski jesteś? póki co zapraszam do Torunia:) fajnie byłoby się spotkać i poszyć:)

   Usuń