Obserwatorzy

środa, 31 sierpnia 2016

Śladami podróży - Indonezja

Przedstawiam pierwszy quilt z serii: "Śladami podróży" - Indonezja
Zwiedzając Indonezję, na jednej z wysp zobaczyłam w galerii namalowany obraz. Były na nim maski i zafascynowana tym obrazem postanowiłam nie tylko uszyć quilt z maskami indonezyjskimi, ale właśnie  wtedy powstał pomysł uszycia serii quiltów.  Wymyśliłam sobie, że uwiecznię część podróży na quiltach, na których znajdą się charakterystyczne dla danego państwa czy regionu  maski. W zależności od państwa są to maski obrzędów plemiennych, maski związane z wierzeniami,  z tańcami regionalnymi lub maski rytualne.
Żeby być bliżej tamtych klimatów wybrałam przywiezione tkaniny - batiki. 
Pictorial quilt powstawał małymi kawałkami, maska po masce cierpliwie tworzona na pergaminie, na narysowanych wcześniej konturach. W ten sposób powstawały kolejne maski i " przyległości". Zrobiłam 21 większych i mniejszych masek w sumie z około 300 aplikacji z 51 batików. Czasami nie miałam z czego wyciąć kolejnego elementu - nie pasował kolor lub odcień, wtedy brałam tusze do tkanin i wybrany na tło batik, malowałam. Czasami zmieniałam tylko odcień, czasami malowałam tonalne przejścia między kilkoma kolorami. Na każdej masce linia nosa, czoła i łuku brwiowego podkreślona została malutkimi , malowanymi czubkiem pędzla białymi kropeczkami. 
Przyszedł czas na pomalowanie tła. Miało wyglądać tak - każdy narożnik miał mieć inny kolor: żółty, czerwono-pomarańczowy, niebieski i zielony. Najbardziej intensywny kolor w narożnikach i coraz jaśniejszy w kierunku środka, kolory miały się łagodnie łączyć dając charakterystyczne dla watercolor mieszanie kolorów. Pierwsza próba to porażka - mokre kolory wydawały mi się dostatecznie intensywne a po wyschnięciu okazały się zbyt blade. Zrobiłam ponowną próbę na tej samej tkaninie, wynik? - kolory były intensywne ale powstały brzydkie zacieki. Porażka, ale mogłam wyciągnąć kolejne wnioski, więc wyprałam kolejny kawałek bawełny i zabrałam się za malowanie. Ponieważ jestem w gorącej wodzie kąpana i chcę już, teraz, zaraz, zapomniałam do tej roboty zmienić ubranie. Możecie sobie wyobrazić jak białe spodnie i t-shirt zaczęły wyglądać, za późno było jednak na zmianę ubrania. Spodnie zaczęły wyglądać jak spodnie szalonego malarza, więc przeznaczyłam je do malowania mając nadzieję, że kiedyś tak właśnie będą wyglądać.
Efekt trzeciego malowania w miarę mnie zadowolił, w miarę, bo zawsze może być lepiej. Po wysuszenie i wyprasowaniu tła zaczęłam układać maski, przyprasowywać, pikować poszczególne elementy najróżniejszymi kolorami nici, w najróżniejsze wzory. Jedynie czoła i nosa stanowiących jeden element nie pikowałam, dzięki czemu stały się trochę bardziej wypukłe od reszty i dawały bardziej plastyczny obraz.
Tak wygląda całość ( obcięta jest góra i dół ) i poszczególne elementy z bliska :


  

 
 i kilka zbliżeń tyłu pracy :
Praca ma wymiary 140cm x 90 cm.
Zgłaszam swoją pracę do konkursu " Hello sunshine "organizowanego przez Małgosię Pawłowską

26 komentarzy:

 1. Talent, kunszt, pracowitość, pasja - cudowna praca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczna praca! Wspaniale oddaje egzotyczny charakter inspiracji!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo piękna i egzotyczna praca:)

  OdpowiedzUsuń
 4. coś cudownego! mnóstwo pracy a efekt jest zachwycający!

  OdpowiedzUsuń
 5. Marzenna, wspaniała pamiątka z podróży! Opis wykonania tych masek bardzo ciekawy. Tak patrzę na Twoje prace i myślę... ile jeszcze przede mną? Chciałabym tak umieć jak Ty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolu jesteś bardzo wspaniałomyślna, może pouczymy się od siebie nawzajem :)

   Usuń
 6. Piękne! Jak zwykle z resztą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie powala, jak każda Twoja praca. Technika, a właściwie łączenie różnych technik , dobór tkanin, kolorów, pikowanie kolorowymi nićmi i przede wszystkim ta wyobraźnia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa cieszę się, że tak bardzo Ci się podoba, teraz powstaje siostra dla tej pracy a właściwie braciszek bo bardziej męskie to będzie :)

   Usuń
 8. Marzenko, wspaniałą pracę wymyśliłaś i stworzyłaś. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nikt by tego lepiej od Ciebie nie wymyslil..mistrzostwo..!!!!!!!!!!!!.Kolory, maski , pikowania, i te od lewej strony.jestem pod wrazeniem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Artyzm po prostu... Jaką trzeba mieć wyobraźnię i jaki warsztat aby takie cudo stworzyć ! Zachwyca mnie ta praca .. Kłaniam nisko Marzenko :)
  Małgosia M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu miło mi i dziękuję za wizytę i pozostawione słowa :)

   Usuń
 11. Fantastyczna! Moim skromnym zdaniem tło jest w sam raz nasycone. Mam wrażenie, że intensywniejsze barwy zabrałyby uwagę tym genialnym maskom :-) No i tył... uwielbiam oglądać tyły tak pikowanych patchworków :-) One często stanowią zupełnie nową pracę. I tak jest tutaj. Świetne. No i te batiki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za tak wspaniałe przyjęcie mojej pracy. Faktycznie chodziło o to żeby tło nie wyszło na plan pierwszy :)

   Usuń
 12. Piękna! A z tyłu!? Też piękna :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Fantastyczna praca, Marzenko. Bardzo oryginalna !
  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w konkursie !!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękna, bardzo oryginalna praca! Fantastycznie "przelałaś na materiał" (nie na papier)wspomnienia z podróży :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale miałam szczęście, że widziałam to na żywo!
  Chociaż te brązowe falki z boków bardzo zmieniły charakter całości - ale super bez dwóch zdan!

  OdpowiedzUsuń
 16. E tam, pictorial... Marzenko! To już cały i piękny i TWÓJ Art Quilt!!! Nawet dwustronny "art" - twoje lewe strony są też piękne. I jeszcze do tego będzie seria - strasznie się cieszę i niecierpliwie czekam publikacji.

  OdpowiedzUsuń