Obserwatorzy

czwartek, 2 kwietnia 2015

Monoprints

Na dworze zimno i brzydko a u mnie w pracowni kolorowo :) Wszystko za sprawą nowej techniki monoprint. Miałam kiedyś okazję oglądać i uczyć się z płyt DVD Quilting Arts. jak tworzyć np. kolorowe obrazy. Jest to tak zwana technika monoprintu wykonywana na podkładkach żelatynowych. Wcześniej kupione do kolagrafii  farby do tkanin Lumiere teraz wykorzystywałam do moich monoprintów. Po wysuszeniu i utrwaleniu farby żelazkiem po lewej stronie tkaniny robiłam typowe patchworkowe kanapki i pikowałam różnymi wzorami. Starałam się podkreślić kolory monoprintu lub wprowadzjąc nowy kolor za sprawą odpowiednio dobranych nici.
Myślę, że pokażę to również na kursie :) ??

Zaletą tej techniki jest otrzymywanie wzorów dość nieprzewidywalnych , dynamicznych, takich jakich nie można osiągnąć malując np. bezpośrednio na tkaninie.

Wadą jest chyba to, że powierzchnia malowanej tkaniny jest dość sztywna, nie jest tak miła w dotyku jak  tkanina barwiona metodą tradycyjną. 

Tak powstałych wzorów na tkaninie nie użyłabym do szycia narzuty ale do szycia np.obrazów czy innych dekoracyjnych prac zdecydowanie tak ! efekt jest tego wart.
A tak wyglądają gotowe monoprinty i jak zrobię ich więcej, powstanie z nich jakaś większa praca.
 tutaj powstały wzorki które można by wykorzystać jako łuski rybie :)Witam nowych obserwatorów :) miło mi Was tu widzieć, wszystkim dziękuję za wizyty i pozostawiane słowa, są nie tylko bardzo miłe, ale dla mnie są również siłą napędową :) 

6 komentarzy:

 1. Ale fajne! Efekt niesamowity. Marzenko, nie znam tej techniki i ogromnie żałuję, że nie mogę być u Ciebie na kursie, bo to jest właśnie to, co tygrysy lubią najbardziej. A może jakiś indywidualny kurs przy jakiejś okazji? Dasz się namówić?

  OdpowiedzUsuń
 2. dla mnie czarna magia ale jaka piękna!!!!!!!
  "W Tym Dniu Wspaniałym Wszyscy się weselmy!!!"
  Radosnych świąt !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Marzenno - jesteś sobie wierna! Nie dość ze ślicznie, to jeszcze tematycznie: mnie się te cuda kojarzą albo z muszlami albo z rafą koralową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danusiu jak miło Cię tu zobaczyć a za te słowa - wielkie dzięki :) reszta w e-mailu :)

   Usuń
 4. Dla mnie to ekspresja, ogromnie lubię takie nieuporządkowane klimaty.Dają siłę wyrazu,pozwalają na wyrażenie tego, co "w duszy gra". Marzę o uczestnictwie w kursie, może kiedyś się wreszcie uda. Póki co, powodzenia!
  bajarka

  OdpowiedzUsuń