Obserwatorzy

poniedziałek, 22 maja 2017

Hot batik & painting batik - Warsztaty batiku

Jakiś czas temu postanowiłam zorganizować pierwsze warsztaty na wyjeździe. Dlaczego na wyjeździe? Z uwagi na  temat warsztatów - tworzenie batików dwoma metodami, tzw. hot batik i painting batik a więc wielokrotnego nakładania gorącego wosku, farbowania, zdejmowania wosku i wielokrotnego powtarzania tych czynności. Dobrze jest gdy jest pogoda, warunki korzystania z ogrodu, nieograniczony dostęp do bieżącej wody, kuchenki gazowej na której można grzać gary, płyt elektrycznych z regulowaną temperaturą do topienia wosku itd. Spotkałyśmy się więc w pięknym miejscu, które nie tylko zabezpieczało nam wszystkie te warunki, ale dało możliwość uczestniczkom kursu udziału w warsztatach garncarskich :)

Warsztaty jak zwykle poprzedziło mnóstwo przygotowań, zakupu potrzebnego sprzętu i materiałów, stworzenie opisów technik i mnóstwa próbek z poczynionymi błędami na których można pokazać co może je spowodować, tak, żeby na warsztatach było ich jak najmniej .

Prace trwały od rana do nocy z małymi przerwami na co nieco małego, niebanalnego do przekąszenia :)
A co powstało?
W technice painting batik - przepiękne, malowane batiki suszące się na wietrzeW technice hot wax - czyli  na stosowaniu stopionego wosku i nakładaniu go na tkaninę przy użyciu specjalnego przyrządu zwanego tjanting. Najpierw powstały prace z jednokrotnym nakładaniem wosku i pojedynczym farbowaniem. Proces nakładania wosku przypomina rysowanie ołówkiem i jest to bardzo żmudna i czasochłonna metoda polegająca na wielokrotnym nakładaniu wosku na zmianę z farbowaniem. 

 i kolaż prac


 Powstały również prace przy zastosowaniu wielokrotnego nakładania warstw wosku i wielokrotnie powtarzanego farbowaniaI praca z zastosowanie efektu tzw. krakeruli czyli pęknięć wosku, przez które przenika ostatni, najciemniejszy barwnik tworząc siateczkę 

Świetnie się bawiłyśmy i na pewno nie były to ostatnie batiki jakie przez nas zostały zrobione - będą następne.
Dziękuję Wam dziewczyny za jak zwykle wspaniałą atmosferę i umiejętność przekształcania wspólnej nauki w zabawę :) Do następnego spotkania :)
Pozdrawiam serdecznie wszystkich którzy tu zaglądają, komentują i bawią się :)

17 komentarzy:

 1. Wspaniałe warsztaty !!! Serdecznie gratuluję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale atmosfera! Jak fajnie być w takim towarzystwie, towarzystwie co rozumie się bez słów. Piękne prace. Batik to trudna ale ciekawa sztuka. Pozdrawiam uczestniczki warsztatów i Ciebie Marzenna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolciu miło mi tu Cię widzieć i czytać, faktycznie żmudna technika ale ile satysfakcji. Buziaki Jolu :)

   Usuń
 3. To musiały być wspaniałe warsztaty, powstały piękne prace i jak widać Dziewczyny do tańca i do... batiku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie były, cudowna atmosfera a zdolne dziewczyny pracowały jak mrówki :)

   Usuń
 4. Bardzo ciekawe prace. To musiał być wspaniały weekend.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się podobają w imieniu uczestniczek, bardzo udane warsztaty :)

   Usuń
 5. Rany! Co tu dużo mówić. Piękne!!!!!! Też chcę spróbować. A widać , że i zabawa była przednia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zbierze się grupa możemy powtórzyć, więc może się spotkamy :)

   Usuń
 6. Marzennko, nie wiem czy wiesz, ale mamy teraz w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wystawę batików jawajskich z kolekcji Rudolfa G. Smenda (z pierwszej połowy XX wieku). To absolutny rarytas dla miłośników batiku, kunszt na najwyższym poziomie i aż trudno uwierzyć, że to batik :)
  http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/wydarzenie/wybrane/czar-jawy-batik-tradycyjne-tkaniny-indonezyjskie,44

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ! fajnie, dziękuję za wiadomość Bożenko, cieszę się, że mnie odwiedziłaś :)

   Usuń
 7. Marzena - zazdraszczam!!! To kolejna atrakcja, która mnie ominela o kilka dni - z niewiedzy :( Nastepnym razem proszę o wcześniejsze pisniecie (jestem daleko...)

  A na koniec najważniejsze - te wasze batiki sa SWIETNE!!! <3 <3 <3 Rozumiem, ze dzięki Pani Nauczycielce. Może się skusisz na warsztaty w Niemczech?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danusiu widząc Cię tutaj zawsze uśmiecha mi się buzia, na początku nie ogłaszałam w ogóle warsztatów bo od razu znalazła się grupa i nie było miejsc, potem z przyczyn losowych zwolniło się ale z Twoimi terminami rozminęło się :) Cieszę się, że tak miło oceniasz pracę jakie powstały na warsztatach - zdolne dziewczyny :) A jeśli chodzi o propozycję warsztatów w Niemczech - pewnie się skuszę choć nie tak szybko :) Napiszę do Ciebie e-maila i porozmawiamy :)

   Usuń
 8. Świetne prace! Czuję się zainfekowana ;-) Mam nadzieję, że będzie mi dane zasmakować tej sztuki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się z odwiedzin i jeśli myślisz o moich warsztatach :) to być może będą powtórzone i może przejdzie infekcja - hihi

   Usuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń