W planach miałam zamiar odwiedzić trzy miejsca, ale po namyśle jedno miejsce skreśliłam z listy z uwagi na to, że tam pracują tylko na barwnikach naturalnych, otrzymywanych z kory miejscowych drzew, liści i innych części roślin. Zdecydowałam się na pracę z barwnikami syntetycznymi, uważałam, że łatwiej będzie mi w razie potrzeby je kupić i sprowadzić. Po namyśle wybrałam jedną pracownię a nie dwie, żeby więcej się nauczyć i nie zaczynać w każdej od podstaw, tym bardziej, że zaczęte prace kończone były dnia następnego z uwagi na cały proces batikowania. Klucząc krętymi uliczkami, którymi samochód nie dał rady już jechać, znalazłam obydwie pracownie, zwiedziłam jedną
a potem w drugiej, potwierdziłam udział w warsztatach na które zapisałam się będąc jeszcze w Polsce. ( Pan nie był pewien, czy z uwagi na grożący wybuch wulkanu Agung, przylecimy na Bali).
Rety! - będzie się działo
Następnego dnia rano zżerała mnie ciekawość jak tym razem będzie, ale, i co tu dużo mówić, obawa jak się dogadam.
Szkoła Batiku znajduje się w ogrodzie, na prywatnej posesji Pana Nyoman Suradnya, obok rodzinnego pensjonatu i prywatnego domu.
Zajęcia odbywały się w otwartych na ogród, bardzo klimatycznych pomieszczeniach pełnych typowo balijskich rzeźb, ozdób i przede wszystkim olejnych płócien i batików, które wyszły spod ręki gospodarza. Tak poznałam Pana Nyoman Suradnya i Kadek Sudiana - mojego nauczyciela.
No i zaczęło się - garść informacji, do ręki spora rama obciągnięta płótnem i do roboty. Reszta w trakcie zajęć :).
Wymyślając rysunek korzystałam z dostępnych atlasów roślin. Niemałym wyzwaniem było spójne zagospodarowanie dużego płótna
Na zajęcia przyszłam potwornie przeziębiona.
Po rysunku przyszedł czas na pokrywanie linii woskiem, przy pomocy tjantingu o różnej średnicy wylewki. Siedziałam sobie wygodnie na niskim, rzeźbionym taborecie. Zapas chusteczek położyłam obok palnika z bardzo gorącym woskiem, sięgając po nie, potrąciłam miseczkę z woskiem, wylewając całą zawartość na bosą stopę. Ból był okropny, wosk przywarł do skóry i nawet nie było widać poparzenia tylko woskową skorupę. Kadek obłożył mi stopę lodem i ręcznikiem i mimo koszmarnego bólu, pracowałam dalej . Następnego dnia chodziłam z jedną stopą w sandałach a drugą w skarpetce :). Wypadki przy pracy zdarzają się i powtarzając sobie kupione od syna powiedzonko: co trzeba to trzeba, jesteśmy mężczyznami :) dalej pilnie się uczyłam. Dlatego na zdjęciu jedna noga jest w sandałku a druga w ręczniku - indonezyjska moda obuwnicza :).
tego dnia na zajęciach towarzyszyła mi pani z Australii.
widać już woskowe kontury i przygotowane tło do zrobienia siatki spękań, czyli krakeruli
Rysunek ołówkiem zrobiłam tak delikatny, że w trakcie konturowanie nie zauważyłam rysunku konaru drzewa, które miało być jeszcze z lewej strony roślinnej kompozycji - teraz to widzę. Poprawki są możliwe, ale wymagałyby wielu kroków i czasu, a ja go nie miałam. Pomyślałam sobie, że przecież założeniem tego kursu nie było stworzenie wiekopomnego dzieła - hihi, tylko poznanie technik. Martwiły mnie tylko niechciane, woskowe - kap, kap, czyli kleksy. W trakcie pracy Kadek cały czas mi powtarzał: nie martw się to nie problem, potem usuniemy, a ja po cichu dodawałam: jak nie problem kiedy są kleksy.
Następnego dnia na zajęciach pracowałam z farbami. Miałam kilkanaście przygotowanych farb a sama przygotowywałam sobie mieszanki kolorów, żeby uzyskać inne kolory, odcienie czy intensywność jakiejś barwy. Kadek uczył mnie jak rozprowadzać farbę na płótnie chcąc uzyskać cieniowanie, jak mieszać kolory bezpośrednia na nim, kiedy zwilżać płótno a kiedy pracować na suchym, ile wody używać, w jakiej pozycji trzymać ramę w czasie malowania a jak w czasie woskowania. Mnóstwo niuansów ale jakże ważnych. Ubrana jak dnia poprzedniego w firmowy fartuszek, zabrałam się bez zbędnej zwłoki do pracy, bo czas tu tak szybko uciekał. Siedząc tu zapominałam o całym świecie dookoła, o tym czy wybuchnie wulkan i jak wtedy wrócimy do domu, o bolącej nodze i nawet o stosie zakupionych batików.
Tego dnia towarzyszyły mi dwie nowe osoby - Niemki - matka z córką.
Przede mną jeszcze ponowne woskowanie i żyłkowanie liści, zabezpieczenie kolorów, suszenie, zrobienie krakeruli, suszenie, zrobienie passe partout, suszenie i pozbywanie się wosku. Na bardziej bogaty rysunek brak było czasu, więc chciałam wtopić go w bujną, tropikalną zieleń i niestety przesadziłam z krakerulą.
Następnego dnia skończyłam pracę.
i dostałam nowe płótno do zagospodarowania.
Zastanawiałam się nad tematem, czasu już było mało bo przede mną kilka zaledwie godzin no i co robi quilterka ? - pikuje. Pikowałam quilty, pikowałam w glinie, dlaczego by nie w batiku - rysowałam wzory a Kadek z zaciekawieniem się przyglądał. Nie znał takiego wzornictwa i podziwiał, że można tak z głowy ciągnąć wzór na całej powierzchni płótna prawie nie odrywając ołówka, ale my tak robimy pikując :).
Tak powstawał nowy rysunek
i wszystkie etapy tworzenia batik painting.
Czego się nie robi dla sztuki - pracuje nawet na kolanach :)
jeszcze krakerula na ramce i gotowe
Na zakończenie warsztatów przybiliśmy sobie z Kadekiem piątkę.
Zakupiłam ich wosk, tjantingi różnej średnicy, farby i potrzebne do nich dodatki. Dalsze ćwiczenia już w Polsce, a wszystko co piękne ma wadę - kiedyś się kończy :).
Po tych warsztatach mam takie spostrzeżenia. Największym zaskoczeniem było dla mnie z jaką łatwością można pozbyć się wosku z batiku. Ich wosk, czysty pszczeli wosk jest zupełnie inny od naszego. Ma inną przyczepność i plastyczność. Podawane w wielu miejscach w internecie informacje o pozbywaniu się wosku poprzez prasowanie przez papier, są dla nich zupełnie nie do przyjęcia i metody te wzbudzają zdziwienie. Zresztą nigdy w ten sposób nie pozbędzie się całego wosku, praca zostaje sztywna, może kolory są intensywniejsze ale rysunek ma tłuste obwódki. Nauczyłam się nowej i dla mnie bardzo ważnej rzeczy - pozbywania się niechcianych i zawsze kłopotliwych kleksów, Kadek miał rację - to nie problem. Niektóre kleksy można zostawić, w końcu to ręczna praca a wynik batikowania zawsze zawiera element nieprzewidziany do końca, taką niespodziankę i na tym też polega jego urok. Dowiedziałam się jak ważny jest gatunek płótna i jak ważne jest przygotowanie go do pracy. W Indonezji jest produkowanych kilka gatunków płótna do batiku. Dowiedziałam się jak korzystać z farb, żeby osiągnąć różne efekty.
Praca tutaj wyglądała inaczej niż w Malezji, były to nowe doświadczenia.
A teraz na zakończenie, żeby odetchnąć od pracy kilka zdjęć z życia i otoczenia Ubud.
Poza miastem widać bardzo charakterystyczne, ciągnące się wzdłuż ulic mury świątyń, które w sposób niezauważalny przechodzą w wejścia do prywatnych domów. Któregoś dnia chcąc zrobić zdjęcie weszłam za mury sądząc, że wchodzę do świątyni, i nagle znalazłam się na prywatnym tarasie gdzie rodzina spożywała posiłek, i jaka była ich reakcja? - zaprosili mnie na obiad :) nie skorzystałam i podziękowałam, ale do dzisiaj pamiętam ich uśmiech :).
Zajrzałam do przydrożnego sklepu, bo na zewnątrz zobaczyłam wywieszone quilty. Z bliska okazało się, że wierzch quiltu to po prostu jeden kawałek materiału. Kanapka została przepikowana i wykończona lamówką. W środku było bardzo dużo, zwiniętych i zapakowanych narzut przeznaczonych do sprzedaży, a wszystkie szyte na starej Singerce z napędem nożnym.
Tradycyjną metodą powstają również batiki na drewnie, tzw. Batik wood. Ozdabiane są tak drewniane maski indonezyjskie, tace czy elementy dekoracyjne na ścianę.
Trafiliśmy na niezwykle kolorowe święto religijne w Ubud, wszyscy zmierzają do świątyni położonej na wzgórzu
a tu skromny orszak ślubny, pieszo wracający ze świątyni na przyjęcie
czas pożegnać się z Indonezją, Bali, batikiem, bujną przyrodą i egzotyką, czas wracać do domu :)
Cieszę się, że mogłam się tymi wrażeniami z Wami podzielić, dziękuję, że tu zajrzałyście i z cierpliwością ten długi post przeczytałyście. Będzie mi miło jak go skomentujecie - pozdrawiam serdecznie :)
Jestem zaskoczona, jak różne jest to co na początku z tym końcowym efektem na płótnie. Interesujące.
OdpowiedzUsuńDziekuje za wspanialy opis. Jesli kiedys bedzie mnie stac to udam sie do Ciebie po wskazowki jak trafic do tego raju
OdpowiedzUsuńPrzepiękne zdjęcia :)
OdpowiedzUsuńDech mi zaparło czytając i oglądając zdjęcia.
OdpowiedzUsuńWspaniała relacja . Nauczyciel i kobiety w orszaku pogodni i usmiechnięci . Zazdraszczam tak pozytywnie :)
OdpowiedzUsuńWspaniale opisy i fantastyczne zdjęcia. Zamarłam w podziwie, cudowna przygoda, o której można tylko pomarzyć. Dziękuję, że to opisałaś i cieszę się, że mogłam Cię spotkać :)
OdpowiedzUsuńMarzenko, wspaniała relacja. Warsztaty bardzo mi się podobały, zrobiłaś piękne zdjęcia. Twoje prace są śliczne - masz talent.Co powstanie z twoich arcydzieł?
OdpowiedzUsuńDziękuję za taką piękną kolorową i inspirującą relację z warsztatów. Ostatnio batiki to moja nowa miłość, więc czytałam z wypiekami na twarzy, a zdjęcia z "ochami" i "achami".
OdpowiedzUsuńSzkoda mi tylko Twojej nogi.
P.s. Dobrze, że zdążyliście przed wulkanem, bo teraz podobno jest już niebezpiecznie.
Pozdrawiam
Kamila
Wspaniała dokladna relacja, dziękuę!
OdpowiedzUsuńDziekuje za wspanialy opis. Jesli kiedys bedzie mnie stac to udam sie do Ciebie po wskazowki jak trafic do tego raju
OdpowiedzUsuńสล็อต ออนไลน์
Gclub