Obserwatorzy

czwartek, 15 kwietnia 2021

Stany skupienia

Przymusowe siedzenie w domu ma również jasną stronę - szyje się i szyje, i powstają coraz to nowe prace. Z nie pokazywanych prac (bo jeszcze nie można ich upubliczniać) powstały dwa  na konkursy: "Jak to ze lnem bywało", EQA - "Recykling" , "Patchwork przestrzenny - 3D" już pokazany,  a w ramach tzw. projektu walizkowego - "Pod płotem". Pokazywany był na  dwudniowej wystawie po czym z uwagi na Covid wystawa została zamknięta. Z wewnętrznej potrzeby powstały "Stany skupienia", "Nigeria" wykorzystująca afrykańskie batiki  czy top aktualnie w pikowaniu.

Dzisiaj " Stany skupienia"

Kontynuując szycie z batików, z nieregularnych pasków powstały w zasadzie trzy części na koniec połączone w całość. Każda uszyta została z innej gamy kolorów. Tym razem zależało mi na uwypukleniu części powstałej z jasnych pasków i zagłębieniu elementu uszytego z najciemniejszych tkanin. Zastosowałam dwie metody: tam gdzie jest ciemne zagłębienie jest pojedyncza warstwa wypełnienia i bardzo gęste pikowanie, tam gdzie jest fragment szyty z nieregularnych, jasnych pasków jest podwójna warstwa wypełnienia, lekkie naciąganie tkaniny i pikowanie po szwach. Osiągnęłam efekt na jakim mi zależało - maksymalne uwypuklenie jasnej części.

Nie przewidziałam jednak trudności na jaką natknęłam się na samym końcu - przy ustalaniu tej samej szerokości i wysokości poszczególnych " Stanów ". Szycie i pikowanie każdej części jest w innym układzie: pionowo, ukośnie i poziomo, a to pociąga za sobą inną  " kurczliwość"  w trakcie pikowania. Każdy top poszczególnych części musiał mieć inną szerokość i wysokość trudną do przewidzenia, żeby po pikowaniu części miały te same wymiary. 

Wymiary: 80 x 144 cm

Całość i poszczególne "Stany skupienia" (ciekły, stały i gazowy)


niebieski

zielony

żółty


a tak wygląda na ścianie :)9 komentarzy:

 1. Hmmm... coś nowego, coś ciekawego, coś oryginalnego. Marzenna, w "Twoim stylu". Te prace trzeba jednak obejrzeć z bliska, na żywo... na wprost, pod kątem... no... prawie dotknąć. Fizyka, filozofia... nauka... We wnętrzu prezentują się doskonale.

  OdpowiedzUsuń
 2. piękna praca!
  i jaka ciekawa... lubię takie opowieści wokół szycia, a tu cała nauka zaklęta w tkaninę ;-) super!
  podziwiam pomysł i technikę szycia... no i efekt końcowy - fantastyczny 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Kasiu, pojedyncze części szyło się fajnie do momentu kiedy trzeba było je połączyć - tu zaczęły się schody, ale cieszę się, że się podoba :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Aniu wiesz gdzie wisi, musze powiedzieć, że Starorzecze cieszy się z towarzystwa :)

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. With Fubotv/connect services, you can stream live sports, news, and entertainment on your computer as well. You don’t have to spend either time or money on the installations of hardware or cables. You just only need a good internet connection, and that’s all. fubo.tv/connect enter code

  OdpowiedzUsuń
 6. All the channels provided in Fubotv/connect can be stream in 720p, 1080p, and some channels in 4K. In that case, browsing speed should be more than 25Mbps to play videos without a hitch. For playing 4K content from Fubotv activate screen of your computer should support 4K/HDR videos. fubotv connect code

  OdpowiedzUsuń